Lider na zderzaku dostawczaka.

Lider na zderzaku dostawczaka.

Prowadzisz samochód? Wstęga czarnego asfaltu płynnie znika wsysana przez przód twojego auta. Coraz to nowe widoki zbliżają się, by w mgnieniu oka minąć cię, to po lewej, to po prawej stronie. Miarowe mruczenie silnika cicho przecinane dźwiękami ulubionej muzyki, wypełniającej delikatnie całą przestrzeń umila czas. Kierownica daje poczucie kontroli. Pedał gazu siły, a gotowy w każdej chwili do użycia hamulec sprawia, że czujesz się bezpiecznie. Podróż. Droga wije się, skręca, by znów ukazać się w całej okazałości długiej, niczym nie zakłócanej prostej.

Jednak zbliżasz się nieubłaganie do tylnego zderzaka żwawego dostawczaka. Jego bryła wypełnia teraz znaczną część krajobrazu. Zakręty staja się coraz mniej przewidywalne, a proste i tak nie przynoszą swobody i odprężenia. Wciąż ten tył, którego musisz pilnować z nieustająco narastającą koncentracją. Może się oddalisz, zwiększysz dystans, by było łatwiej. Zaraz któryś z jadących za tobą wyprzedzi cię i wpasuje się w lukę. Spadniesz ze swojej pozycji. Trzymając się blisko, z wytężoną uwagą śledzisz najmniejszy nawet objaw zmiany prędkości czy kierunku. Męcząca jazda, kiedy nie widać dalszej perspektywy, kiedy trudno podejmować decyzje w szybko zmieniających się warunkach bez szerszego obrazu rzeczywistości. Kiedy świat skurczy się do tyłu pędzącej przed tobą ciężarówki i szybko migającej rzeczywistości w bocznych szybach, jazda przestaje być przyjemnością.

Kierowanie pojazdem jest jak kierowanie ludźmi. Kiedy skupiasz się na bieżącym funkcjonowaniu organizacji, na tym, żeby właściwie i odpowiednio szybko reagować działasz jak menadżer-dróżnik. Szczegóły stają się istotą twoich wyborów. W cieniu najbliższego pojazdu możesz się frustrować prędkością, nieprzewidywalnością i ciągłą koniecznością kontrolowania parametrów. Dążysz do stabilizacji, do utrzymania toru jazdy i zachowania odległości. Trzymasz się zderzaka dostawczaka. Działasz jak kierownik. Ustalasz cele i organizujesz wszystko tak, by sprawnie działało. Zarządzając ludźmi oczekujesz realizacji, dlatego wciąż kontrolujesz postępy i poziom wykonania zadań. Nawet nie dopuszczasz myśli o najmniejszych luzach w kierownicy. To dobrze, ponieważ odpowiadasz za skomplikowaną, dobrze skonstruowaną i naoliwioną maszynę, twoją firmę, która ma sprawnie realizować cele i zadania, generując zyski.

droga-las-przezJednak kiedy podróż nie jest hamowana przez zasłaniającego zawalidrogę, możesz przyspieszyć. Poczuć prawdziwe możliwości, jakie daje twój samochód. Kiedy odsłania się daleki horyzont, zauważasz, jak zmienia się sposób podejmowania decyzji, sposób patrzenia na drogę. Zyskujesz dystans, oddech, większą swobodę działania. Chwytasz mocniej i pewniej kierownicę i zaczynasz stawać się liderem. Teraz robisz rzeczy właściwe mniej skupiając się na ich właściwym wykonywaniu. Intuicja, przewidywanie, wyczucie sytuacji. Widząc dalej, zaczynasz wracać do twojej wizji celu podróży, przypominasz sobie miejsce do którego zmierzasz i jaka nagroda czeka na mecie. Potrafisz zarażać ludzi tą wizją, inspirujesz do działania. Motywujesz do działania i integrujesz we wspólnym wysiłku w dążeniu do odległego i atrakcyjnego celu.

Jak każda dalsza droga, są sytuacje, kiedy sprawdzasz swoje umiejętności menadżerskie jadąc zderzak w zderzak za jakąś furgonetką bądź tirem. Każda organizacja potrzebuje skutecznych menadżerów. Ludzi, których talenty pozwalają wszystko zorganizować i dopilnować by sprawnie działało. Są też sytuacje, które pozwalają rozwinąć skrzydła. Kiedy droga staje się pusta i możesz rozpędzić się w kierunku twojego przeznaczenia. Wielkie kroki w rozwoju organizacji wymagają talentów lidera, przywódcy, który mając wizję odległej przyszłości wykorzysta dany mu potencjał. Zainspiruje i zmotywuje ludzi, by wytężyli się w realizacji śmiałej wizji i wielkiego celu.

Wielcy liderzy to osoby, które poznały siebie. Które zidentyfikowały w sobie i potrafią stosownie do sytuacji wykorzystywać zarówno talenty menadżera jak i lidera. Skuteczność wynika z właściwie dobranej mieszanki składników z dwóch krańców skali: menadżera-dróżnika i lidera-podróżnika. Poznanie swoich predyspozycji, cech, reakcji w zależności od sytuacji, osobowości a także swoich korzeni pozwoli tobie świadomie kreować i kierować procesem doboru zachowań menadżerskich do sytuacji jak też do okazji, jakie stwarza dla ciebie świat.

Czytaj także:

[su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”5″ tax_term=”6,7,8″ tax_operator=”0″ order=”desc” orderby=”rand” ignore_sticky_posts=”yes”][su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”5″ tax_term=”6,7,8″ tax_operator=”0″ order=”desc” ignore_sticky_posts=”yes”][/su_posts]

o autorze

Piotr Mazurowski administrator

Business developer | coach | autor