5 sposobów stania się wspaniałym liderem w 2015 roku

5 sposobów stania się wspaniałym liderem w 2015 roku

Królik z Alicja w Krainie Czarów„Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, każda droga cię tam doprowadzi”-Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów

Wraz z niekończącym się, napływającym zewsząd strumieniem informacji i zakłóceń, coraz trudniej jest liderom decydować co zrobić oraz kiedy. Organizacje, którym przewodzimy stają się coraz bardziej płaskie i rozproszone.

 

Jakie działania zatem należy podjąć by odnieść sukces w 2015 roku? O to 5 działań na początek tego roku:

1. Lider wyznacza jasne i zrozumiałe cele firmy. Pracownicy nie mają pojęcia dokąd jadą, dopóki przywódca nie nakreśli celu podróży. Kiedy przywódca ustali główne priorytety, zespół wspólnie musi wypracować konsensus zarządzania. Czyli opracować mapę jak się tam dostać, kto i co będzie wykonywał oraz określając dokładnie kiedy. Jest to niezbędne dla powodzenia.

2. Lider decyduje, czego nie robić. Decyzja, jakich działań czy projektów zaprzestać jest równie ważna jak to, jakie kontynuować. Steve Jobs zawsze pytał swój zespół menadżerów, jak mogą skupić się na mniejszej liczbie projektów? “Jeśli to nie zostanie zrobione, to jaki będzie długoterminowy efekt dla firmy?” – zwykł pytać. Jeśli odpowiedź brzmi “nie wielki” lub “nie wiem”, to zapomnij o tym teraz.

3. Lider mierzy wydajność pracowników w realizacji stawianych celów. Pracownicy powinni wiedzieć, że ich postępy są mierzone. Rolą lidera jest przypominać ludziom, jak będą mierzone rezultaty i stale kontrolować postęp realizacji celów. Pamiętaj, ludzie niezbyt dobrze pracują dla zmiennych i niestałych celów. Muszą dokładnie wiedzieć jak wyglądają oczekiwane efekty i co oznacza realizacja z sukcesem. Zadaniem lidera jest stała informacja zwrotna (pozytywna i negatywna) w odniesieniu do poziomu realizacji celów. Najlepsze firmy dawno odeszły od corocznej oceny na rzecz codziennej komunikacji i bieżącego monitorowania.

4. Lider nie daje się rozpraszać. W dzisiejszej kulturze ciągłego przerywania i wkraczaniu w najmniej oczekiwanym momencie, wszyscy i wszystko chce w ten sposób pozyskiwać twoją uwagę. Wieczorem, efektywni liderzy definiują dwa, najwyżej trzy najważniejsze zadania, które muszą być wykonane dnia następnego. Wykonują te zadania zanim pozwolą oderwać się od pracy nadchodzącym mailom, mediom społecznościowym, telefonom czy innym mniej istotnym działaniom. Wyłączają także wszelkie alarmy poczty czy inne, które faktycznie uniemożliwiają doprowadzenie w nieprzerywany sposób zaplanowanych spraw do końca. Chociaż prowadzą politykę otwartych drzwi, czasem te drzwi są zamknięte, aby mogli skupić się na krytycznych zadaniach.

5. Lider zatrudnia coacha. Wielu przywódców twierdzi, że kluczowym czynnikiem ich sukcesu i postępów jest posiadanie coacha. Jest to ważne, ponieważ łatwo zawęzić sposób postrzegania organizacji, której przewodzi się od lat, często nie dostrzegając różnych możliwości i okazji, które są w zasięgu ręki. Liderzy zatrudniają coachów, którzy pomagają znaleźć dystans, wypracować nowe spojrzenie, odświeżyć motywację i energię do działania. Pozwala to znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, przeramować ograniczające przekonania, wprowadzić w życie wiele działań, których z różnych przyczyn nie wprowadziliśmy do dziś.

Jeżeli robisz coś tak, jak robiłeś do tej pory, to możesz spodziewać się takich samych rezultatów. Więc, jeśli w 2015 roku zamierzasz osiągnąć coś więcej, coach pomoże zmienić twoje ograniczenia czy nawyki, sposób działania tak, by osiągnąć to, czego pragniesz.

Czytaj także:

[su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”5″ tax_term=”6,7,8″ tax_operator=”0″ order=”desc” orderby=”rand” ignore_sticky_posts=”yes”][su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”5″ tax_term=”6,7,8″ tax_operator=”0″ order=”desc” ignore_sticky_posts=”yes”][/su_posts]

o autorze

Piotr Mazurowski administrator

Business developer | coach | autor